BRD + DDR = BRD |
Do października 1990 istniały 2 państwa niemieckie. Był to wynik ustaleń mocarstw, które zwyciężyły w II wojnie światowej. Kraj został podzielony na cztery strefy okupacyjne, które przypadły Anglii, Francji, Stanom Zjednoczonym i Związkowi Radzieckiemu. Podobnie, na cztery sektory podzielono Berlin. Bardzo szybko okazało się, że interesy państw okupacyjnych są sprzeczne. 21 czerwca 1948 roku w strefach zachodnich wprowadzono jednolity we wszystkich trzech strefach nowy pieniądz - markę niemiecką DM. Oburzyło to sowietów, którzy odpowiedzieli własną reformą walutową.
W 1949 roku zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie uchwalono osobne konstytucje. Podział Niemiec na dwa państwa: RFN (BRD - Bundesrepublik Deutschland) i NRD (DDR - Deutsche Demokratische Republik) stał się faktem.
O wydarzeniach, które nastąpiły później, dowiecie się na planowanym w szkole wieczorze poświęconym historii najsłynniejszego muru w Europie. Jest on zaplanowany na listopad...
Dzisiaj szybko przeskakuję całe 40 lat.
Rok 1989 kojarzymy przede wszystkim z upadkiem systemu komunistycznego w Polsce, pierwszymi po wojnie (prawie) wolnymi wyborami i powołaniem rządu Tadeusza Mazowieckiego.
Bez tych wydarzeń historia Niemiec na pewno nie potoczyłaby się tak, jak to miało miejsce.
Po odzyskaniu przez Polskę suwerenności, o swoje upomnieli się mieszkańcy Czechosłowacji, Niemiec i innych krajów europejskich pozostających w strefie wpływów Związku Radzieckiego.
W Niemczech jednym z postulatów było ponowne zjednoczenie obu państw.
Polacy uznali prawo Niemców do życia w jednym kraju. Pod koniec 1989 roku rząd NRD i ZSRR musiały ustąpić i otworzyć granicę niemiecko - niemiecką.
9 listopada ludzie dosłownie zaczęli likwidować najsłynniejsze umocnienie tej granicy - mur berliński.
Zaczęto się zastanawiać, w jaki sposób rozwiązać trudną polityczną sytuację. Dziesięciopunktowy plan przewidywał, że Niemcy wypowiedzą się na temat dalszych losów swoich państw w wyborach w maju 1990 roku. Wydarzenia potoczyły się jednak szybciej i już 18 marca nasi zachodni sąsiedzi podjęli decyzję o zjednoczeniu i wybrali swoich przedstawicieli do nowego parlamentu.
31 sierpnia 1990 roku podpisano traktat zjednoczeniowy. Został on ratyfikowany przez obie izby parlamentu RFN (Bundestag i Bundesrat) 23 sierpnia. To w tym dokumencie zapisano, że pełne zjednoczenie Niemiec dokona się 3 października 1990 roku, a kolejne rocznice będą świętem narodowym jako Dzień Jedności Niemiec (Tag der Deutschen Einheit).
Od tamtej pory na mapie Europy istnieje "tylko" jedno niemieckie państwo, które nazywa się....
Jak? Gdybyście zapytali rodziców, albo dziadków, może usłyszelibyście, że zjednoczenie Niemiec oznaczało koniec niemieckich państw: NRD i RFN. To nieprawda! Owszem, od 1990 roku nie istnieje NRD, ale RFN - jak najbardziej tak! Potocznie używamy nazwy Niemcy. Jednak oficjalna nazwa naszego zachodniego sąsiada to Republika Federalna Niemiec.
*Niemcy są bardzo przywiązani do wpisanej w konstytucji zasady federalizmu. Federacja to po niemiecku Bund (der Bund). Stąd człon Bundes- w nazwach państwowych urzędów i urzędników, organizacji publicznych itp.: Bundestag, Bundesrat, Bundesregierung, Bundeskanzlerin (w wyborach sprzed tygodnia ponownie wygrała koalicja Angeli Merkel i to ona będzie sprawowała funkcję szefa rządu, stąd podałam żeńską formę tej nazwy).
Te nazwy może nie są wam zbyt bliskie, ale każdy z was na pewno słyszał termin Bundesliga ;-)